קבוצת חבצלת
קבוצת חבצלת
חסר רכיב

מורשת בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'

02/12/2021
ארכיון מורשת – בסיועו המקצועי של צוות יד יערי עבר הארכיון שנה של התחדשות שבמרכזה פרויקט חדש של "ועידת התביעות" עבור ארכיוני השואה בישראל, אשר מטרתו לקדם באופן משמעותי את נגישותם לקהל הרחב. הודות לפרויקט חשוב זה, המאפשר לכל ארכיון לבנות לעצמו תכנית תמיכה המתאימה לצרכיו, אנו מתקרבים בצעדים גדולים לקראת דיגיטציה והנגשה מלאה של חטיבת העדויות, ובהמשך של חטיבות נוספות כגון חטיבת התעודות והמסמכים, חטיבת כתבי היד והאוספים האישיים. זאת במקביל לדיגיטציה של אוסף הווידאו, המכיל עדויות ייחודיות. במהלך השנה השתתפנו במפגשי השולחן העגול של ארכיוני השואה בישראל ביוזמתה וארגונה של "ועידת התביעות" שבמסגרתו אירחנו בחודש יוני מפגש מוצלח ופורה אצלנו במורשת. על אף הסגרים והגבלות הקורונה, הארכיון המשיך לתת שירות לחוקרים מהארץ ומהעולם.

אגף החינוך
כנס 60 שנה למורשת התקיים בתאריכים 30.11 (בבית הפלמ"ח, ת"א) וב- 1.12 (אולם גולן, גבעת חביבה). הכנס אירח את מיטב המרצים מהארץ ומהעולם לדיון בסוגיות רבות הנוגעות בזיכרון השואה וחקרה. לתכנית הכנס כאןלוח הפעילות, החל מאוקטובר, היה עמוס באירועים.
סדרה חדשה של מפגשי וובינר עם הארכיון היהודי ההיסטורי בוורשה נפתחה. ניתן לצפות במפגש הראשון בסדרה כאן. בתכנית עוד חמישה מפגשים עם חוקרי המכון, ומידע על כך יתפרסם באתר מורשת, ובעמוד הפייסבוק שלנו.

ב- 13 וב- 20 באוקטובר קיימנו בזום ימי למידה על אודות יאנוש קורצ'אק ומשנתו. ימי הלמידה אורגנו בשיתוף עם המכון הפולני בתל אביב והמכון החינוכי הישראל על שם קורצ'אק. כ- 200 משתתפים נכחו בשני הימים, שזכו לפידבקים מעולים. צפו להמשך...

ב- 19 באוקטובר קיימנו וובינר לציון 80 שנה למבצע ברברוסה וראשית ההשמדה. בוובינר השתתפו פרופ' אלי צור, פרופ' דינה פורת וד"ר ירון פשר. ניתן לצפות בהרצאות בערוץ היוטיוב שלנו.

ב- 9 בנובמבר קיימנו טקס לזכרה של חביבה רייק. הטקס אורגן בשיתוף עם המכינה על שם חביבה רייק, שנמצאת ופועלת בגבעת חביבה. תוכלו לקרוא עוד על הטקס כאן.

אחרי הרבה זמן שמציאות הקורונה הגבילה את הגעת הקבוצות אלינו, חזרנו לפעילות שוטפת! רק לאחרונה ביקרו במורשת קבוצות מבוגרים מהמרכזים לצדק חברתי, וממוזיאון בית לוחמי הגטאות. קבוצות תלמידים ממשרד הכלכלה החלו להגיע באופן תדיר, ועוד קבוצות רבות בדרך. בהזדמנות זו, אנחנו מזמינים קבוצות להגיע ולהתרשם מהפעילות החדשה והייחודית שפתחנו, "כמו כל אחד אחר?". זוהי פעילות העוסקת בחי היום-יום בגרמניה הנאצית בשנים 1939-1933. תוכלו לקרוא עוד על הפעילות כאן.

התנועה העולמית של השומר הצעיר ומורשת מקדמים שיתופי פעולה רבים, ועוד נספר על כך בדיווחים הבאים. בינתיים, נפגשו נציגי התנועה העולמית עם הממונה על נושא השואה באו"ם, לקראת האפשרות שהאו"ם יכריז על מורשת כארגון מוכר העוסק בהנחלת זיכרון השואה והעבירו לה העתק של פריט ממוסגר מהארכיון שלנו. תודה למזכ"ל השומר הצעיר העולמי, אורן צוקרקורן, על שיתוף הפעולה!

להרשמה לפעילויות או לקבלת מידע על אירועים במורשת ניתן לעקוב אחר עמוד הפייסבוק שלנו או להירשם לקבלת דיוור בכתובת machon.moreshet@gmail.com

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב