קבוצת חבצלת
קבוצת חבצלת
חסר רכיב

עצרת הזכרון לשואה ולגבורה ביד-מרדכי

צוות העצרת
ניהול - חטיבת ההסטוריה בחבצלת 
הפקה - סל ארועים והפקות
בימאי - ירון הראל 
תכנים - מורשת - בית עדות על שם מרדכי אנילביץ, השומר הצעיר וקיבוץ יד מרדכי.
עצרת הזכרון לשואה ולגבורה, המתקיימת מעל שישים שנה בקיבוץ יד מרדכי, והיא הטקס המרכזי באזור הדרום הנועל את יום הזכרון לשואה ולגבורה. קיבוץ יד מרדכי, שמייסדיו ניצולי שואה, מסמל הן את גבורת הלוחמים והמורדים בזמן השואה והן את גבורת יישובי הדרום, שעמדו בגבורה מול צבאות ערב במלחמת העצמאות. יישובי הדרום מתמודדים  בשנים האחרונות עם מציאות בטחונית קשה, עקב כך מקבלת העצרת צביון מיוחד ומשנה חשיבות.
העצרת העצרת מתקיימת בקיבוץ יד-מרדכי, הקרוי ע"ש מרדכי אנילביץ, מפקד גטו וארשה ונועלת את אירועי יום השואה והגבורה, מאפשרת לתושבי הדרום להזדהות, ולתחושת גאווה והתלכדות. עצם קיומו של הטקס ובואו של קהל רב, הם ביטוי של תמיכה באזור הדרום בכלל וביישובי סובב עזה בפרט.
המסר העיקרי של הטקס הוא "מִשואה - לתקומה" והתחדשות. האירוע מתרחש באופן מסורתי למרגלות האנדרטה לזכרו של מרדכי אנילביץ' ולצד מגדל המים.
דרך העצרת מבקשים המארגנים להביא לחינוך הדור הצעיר לזיכרון השואה, לייצוג ניצולי שואה בפני הקהל הרחב, ולעידוד להקשבה ולהערכה לסיפורי הניצולים. לצד זכרון השואה, עצם ההתמדה בעריכתו של הטקס, מעבירה לאנשים המשתתפים ולקהל, מסרים של לקיחת אחריות, אקטיביות ומנהיגות חברתית. 
העצרת מהווה חיבור בין הרשויות השונות בדרום, ומעניקה תחושת יחד וגאווה, לאנשי האזור.
משתתפים מגיעים מתוך כלל התושבים באזור ומציגים כך את מרקם החיים בסביבה, כשהם שותפים חיים ולזכרון השואה והגבורה.
בקהל אפשר למנות את חניכי תנועות נוער שונות, תלמידי בתי ספר תיכוניים מכל הארץ, חיילי פיקוד דרום בצה"ל, הכולל סגל הקצונה והחניכים, עולים חדשים ממרכזי קליטה, ניצולי שואה ובני משפחותיהם - דור שני ושלישי, וקהל מיישובי הסביבה ועוד אזרחים מכל רחבי הארץ.חסר רכיב