קבוצת חבצלת
קבוצת חבצלת
חסר רכיב

גבעת חביבה - סמינריון

18/07/2016


ערוץ הסרטונים של הגבעה
פרטי התקשרות - גבעת חביבה

מנכ"לית: מיכל סלע 

michalsel@givathaviva.org.il

כתובת: דואר נע מנשה, מיקוד 37850

טלפון: 04-6309288, פקס: 04-6309305

 

דף הבית של גבעת חביבה 

www.givathaviva.org.il

 

אתר ידיד גבעת חביבה בגרמניה

www.givat-haviva.net


גבעת חביבה סמינריון הקיבוץ הארצי

 

מרכז גבעת חביבה, על שמה של הצנחנית חביבה רייק, נוסד בשנת 1949 כסמינריון מרכזי של הקיבוץ הארצי השומר הצעיר. זהו מרכז חינוכי ייחודי, המקיים סמינרים וסדנאות, מתעד, חוקר ומפרסם, מארח כנסים ומציע תכניות במערכות החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי לנוער ולמבוגרים, במגוון נושאים מקצועיים ואקדמיים.

בגבעת חביבה פועלים במקביל כמה וכמה מרכזי פעולה ומחקר, כשהראשיים ביניהם הם יד יערי מרכז תיעוד וחקר של השומר הצעיר (עליו אנו מספרים בהרחבה בנפרד) והמרכז היהודי ערבי לשלום. המרכז היהודי ערבי לשלום מוביל את התכנית לשותפות בין קהילתית, לצדו פועלים המכון ללימודי שפה ערבית, ספריית השלום על שם שרה ויעקב אשל, המחלקה הבינלאומית והמרכז לאמנות.   

 

המרכז יהודי ערבי לשלום, גבעת חביבה

 

המרכז היהודי ערבי לשלום בגבעת חביבה הוא הוותיק, הגדול והמוביל בישראל למען השכנת שלום והתפייסות בין הישראלים לפלסטינאים ולמען עידוד ההבנה בין יהודים לערבים בישראל. המרכז פועל מאז 1963 במטרה לקרב בין היהודים לערבים בישראל ולחנך להיכרות ולשותפות בין שני העמים. בצוות המרכז עובדים ערבים ויהודים זה לצד זה והוא משרת ציבור של אלפי תלמידים, מורים, פעילי ציבור, מובילים חברתיים ואחרים, המשתתפים מדי שנה בתכניותיו השונות.

המרכז היהודי ערבי לשלום בגבעת חביבה מוכר היטב ברחבי העולם מעבר לגבולות ישראל וזכה בפרסים בינלאומיים רבים, בינהם פרס אונסק"ו לחינוך ולשלום (2001) כהוקרה על פעילותו רבת השנים לקידום דו שיח ופיוס יהודי ערבי. 


שיתוף בין קהילות – תוכנית הדגל של גבעת חביבה.

התכנית לשותפות בין קהילות, היא יוזמה של מרכז גבעת חביבה והיא מציגה שאיפה לחוסן חברתי ביישובים ובקהילות על ידי מעורבות כל תושביהם בחיים הציבוריים והחברתיים. מטרת העל היא בניית שותפות בת קיימא בין קהילות יהודיות וערביות שתהווה בסיס לחברה אזרחית וחיים משותפים בישראל.

התכנית מתמשכת על פני ארבע שנים ושמה לה למטרה לשלב אזרחים והנהגה במגוון יישובים המאופיינים בפילוג חברתי. בשנים הקרובות תתמקד הפעילות בהקמת רשת של שותפויות בין קהילות שכנות יהודיות וערביות כבסיס לטיפוח חברה משותפת בישראל. לא יהיה זה שיתוף פעולה מוסדי גרידא, שכן המסגרות המוניציפאליות הללו יטפחו גרעין של מנהיגות קהילתית ושל פעילים אשר דרך פעילות בשטח יצרפו עוד ועוד שותפים לדרך. 

דרך קיום מעגלי שיח אזרחי משותף, תפתח התכנית מסגרות בנות קיימא לשיתוף פעולה בין קהילות במחלוקת, תאמן ותדריך אנשים ונשים בכל שכבות החברה כדי שיוכלו לבנות תכניות המתאימות לקהילות המוצא לצורך מענה לאינטרסים ולצרכים משותפים. התכנית מיועדת להניע אנשים כסוכני שינוי ולהעצים אותם דרך פעולה משותפת, שוברת מסגרות ביישום תכניות קהילתיות. התכנית תשקוד גם על מחקר ופיתוח של מודלים נוספים לבניית שותפות בין קהילות, כבסיס לחיים משותפים של שוני תרבותי וחברתי.

גבעת חביבה שואפת באמצעות תכנית זו, להציב מודל עדכני וחדשני הפועל לאורך שנים ומוביל לשינוי האקלים החברתי ביישוב, באזור, במדינה ובעולם.

 

מיזמים נוספים:

·         פרוייקט "ילדים מלמדים ילדים" (ימ"י) עבור תלמידי כיתות ט' ב- 10 בתי ספר.

·         פרוייקט "מפגשים" עבור כ-5,000 תלמידי י"א ב-30 בתי ספר (הפרויקט נתמך על ידי משרד החינוך)

·         קורסים בציבור הערבי לדוברות, לפעילי ציבור, למחנכים בגבעת חביבה ובשלוחת הגבעה בסח'נין .

·         העצמת נשים.

 

המכון ללימודי השפה הערבית.

לצד הפעלת המיזמים השונים, פועל המכון ללימודי השפה הערבית, שהוקם בשנת 1963 כחלק מהמרכז היהודי ערבי לשלום במטרה להנחיל לתלמידיו את השפה והתרבות הערבית.  אלפי בוגרים סיימו עד כה את תוכניות המכון, הנחשב לבית הספר הטוב בתחומו. מזה יותר מחמישים שנה מקיים המכון מגוון של קורסי יום וערב, למתחילים ולמתקדמים, ללימוד השפה הערבית הספרותית והמדוברת, תוך לימוד והכרת החברה והתרבות הערבית. משך הקורסים נע בין יום בשבוע שנתי, לחמישה חודשים רצוף.

במכון לומדים כ- 30,000 איש המשתתפים בתוכניות השונות מהם 60% ערבים ו- 40% יהודים.

המכון מפעיל תכניות משותפות לאורחים מהקהילות היהודיות ברחבי העולם יחד עם הקהילות הערביות באזור.

בשנים האחרונות מקיים המכון סמינר ייחודי ללימוד ערבית אינטנסיבי לתלמידים מחוץ לארץ, תוכנית "מסע".

 

 ספריית השלום ע"ש שרה ויעקב אשל 

ספרית השלום על שם יעקב ושרה אשל בגבעת חביבה, נחנכה בשנת 2001. הספרייה מכנסת שלושה אוספים שונים שהיו פזורים קודם ברחבי הקמפוס. הספרייה משמשת קהל מגוון החל מחוקרים מן האקדמיה וכלה בתלמידי תיכון וחוקרים חובבים ומתעניינים נוספים.

האוסף המרכזי, שנוסד לפני כ- 50 שנה, מכיל ספרים וכתבי עת במגוון רחב של נושאים כגון חינוך, כלכלה ומנהל, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, ציונות, יהדות, היסטוריה של ארץ ישראל ומדינת ישראל, סוציאליזם, תנועות ההתיישבות, התנועה הקיבוצית, ספרות עברית, ועוד ומתעדכן בקביעות בכתבי עת ובספרים חדשים עם הופעתם. 

 

אגף ייחודי בספרייה הוא אוסף מרכז המידע על שם סולי מרכוס, שמתמקד בנושאים של ערביי ישראל, יחסי יהודים ערבים, הסכסוך היהודי ערבי, הפלשתינאים, הרשות הפלסטינאית, ספרות ולשון ערבית, הוראת ערבית,  והמזרח התיכון בכלל.

אוסף זה כולל בתוכו גם שני אוספי משנה יחידים במינם: ארכיון מרכזי לעיתונות הפלשתינאית בארץ ישראל ובמדינת ישראל מ- 1920 ועד ימינו, ואוסף קטעי עיתונות משנות ה- 50 ועד היום, אודות האוכלוסייה הערבית במדינת ישראל, המסודר לפי 900 נושאים ותתי נושאים. כמו כן, נמצא בפיתוח  מפתח מאמרים לכתבי עת בערבית.

ספריית "מורשת" מהווה את האוסף השלישי, המתמקד בשואה ובמלחמת העולם השנייה. האוסף הנרחב כולל ספרים, אלבומים, מסמכים מקוריים ועדויות בכתב על התקופה המרכזית בתולדות עם ישראל בעת החדשה ועל שואת העם היהודי.

הספרייה מהווה בית לכ-70,000 ספרים ו-400 כתבי-עת, בנוסף לחומרים אחרים. רובו של האוסף ממוחשב וזמין לחיפוש ואיחזור בממשק יעיל וידידותי למשתמש. בנוסף לכך, הספרייה מאפשרת גישה למאגרי מידע מקוונים.

הספרייה נבנתה הודות לתרומותיהם של מרילין והארי קאגין מקליוולנד, אוהיו, וועידת התביעות לנכסי יהודים נגד גרמניה. 

 

המרכז לאמנויות, גבעת חביבה

המרכז לאמנויות פועל במגמה לשלב יצירה אמנותית עם עשייה רעיונית חברתית, לקדם אוכלוסיות שונות בתחומי האמנות הפלסטית ולשמש אולפנה מקדמת לאמנים. הגלריה לשלום במרכז לאמנויות בגבעת חביבה  פועלת מאז 1983, וזוכה להערכה בקרב אמנים רבים הפונים להיחשף בה. הגלריה מציגה כעשר תערוכות מדי שנה ומפעילה מפגשים וסדנאות: 

·         "בעיניים אחרות" מפגשים שבועיים לבני נוער יהודים וערבים מידי שבוע ולנשים יהודיות וערביות.

·         סדנאות אמנות המארחות אירוח כעשרים בתי ספר מרחבי הארץ.

·         סדנאות אמנות ייחודיות לבוגרי אקי"ם ובעלי תסמונת דאון, שמגיעים עליהם כ- 100 בוגרים בכל מפגש.

·         קורסים לקרמיקה ברמות שונות שמשתתפים בהם כ-90 אנשים ונשים מכל רחבי הארץ.

·         פרוייקט אמנות לנוער יהודי וערבי, במסגרת המיזם הקהילתי של גבעת חביבה.

 

המחלקה הבינלאומית גבעת חביבה

המחלקה הבינלאומית מקיימת סמינרים בשפות שונות וסדנאות במגוון נושאים לקהל מרחבי העולם ולעולים חדשים, בהם מציידים את האורחים במבט על החברה הישראלית רבת הפנים ומקרבים אותם לפעילות בגבעת חביבה. הנושאים הנדונים תורמים להבנה של הבעיות הפוליטיות, החברתיות והכלכליות של ישראל והאזור. התכניות משלבות פעילות מרתקת בהרצאות, בדיונים, בסרטים ובסיורים. כחלק מתכניות סיור בישראל, מגיעות משלחות בינלאומיות של סטודנטים ואנשי מקצוע לביקור במקום כדי לעסוק בעניינים האקטואליים עמם מתמודדת החברה הישראלית. הנושאים העיקריים הם דו-קיום, סובלנות, דמוקרטיה ושלום.

דגש מיוחד תשים המחלקה בעתיד הקרוב בפני הבאים בשעריה, על העברת נושא הקיבוץ. זאת בנוסף לסיורי הכרות עם האזור, להרצאות מבוא ורקע ולעדויות מהשטח בנושאים השונים המועברים כיום: הקונפליקט היהודי ערבי, החברה הישראלית ומורכבותה, ציונות ופוסט ציונות, זהות אישית, קבוצתית, לאומית. היכרות עם מחקרים והבנת השואה מהזווית הישראלית והיכרות עם הארץ נופיה ואנשיה.

 

יד יערי - מרכז תיעוד וחקר של השומר הצעיר

יד יערי, מרכז תיעוד וחקר של השומר הצעיר, הוקם בשנת 1983 כגוף המופקד על שימור וטיפוח הזיכרון של התנועה בהיקף הרחב ביותר. המרכז עוסק בתיעוד כולל של תולדות התנועה, בתכנון ובניהול פרוייקטים מחקריים, תערוכות וימי עיון. המרכז מפרסם מקורות ומחקרים היסטוריים ושותף להוצאת כתב העת "חברה", המוקדש לחקר החברה הישראלית, תנועת העבודה והקיבוץ.

ארכיון ומחקר.

א. ארכיון השומר הצעיר, המופקד על התיעוד של השומר הצעיר, הקיבוץ הארצי ומפ"ם.

ב. אגף מחקר, פרסומים וימי עיון.

כמו כן כולל יד יערי את המכון לחקר תנועות הנוער; חדר עיון ומאגר ביבליוגרפי ותצוגה היסטורית על דרכם של השומר הצעיר והקיבוץ הארצי.

תפישה וייעוד. יד יערי בנוי על התפישה, שלפיה השילוב בין תיעוד, מחקר ופרסום במוסד אחד, מבטיח אינטגרציה מירבית בין הזיכרון ההיסטורי, המחקר האקדמי והתהודה הציבורית.

מטרת העל של יד יערי הינה להוות מכלול המטפל בזיכרון הקולקטיבי של התנועה על כל שלוחותיה, מחקר העבר וההווה, ומקור מרכזי לביסוס הפעילות החינוכית, הרעיונית והציבורית של התנועה.

המרכז פועל כבר תשעה עזורים לבסס ולהבליט את פועלם ותרומתם של תנועת השומר הצעיר והקיבוץ הארצי למען העם היהודי ומדינת ישראל בארץ ובגולה.

מלבד התיעוד העשיר בארכיון, מתקיימים ימי עיון הפתוחים לקהל, שבמהלכם מוצגים המחקרים שיזם המרכז ומוצגים הפרסומים, היוצאים לאור בשיתוף המוסדות האקדמיים בישראל. המחקרים מאירים את קורות התנועה בתחומי החינוך, החברה, התרבות, ההתיישבות, הביטחון והמדיניות.

המרכז פועל להפיץ מידע על עברה ועל תרומתה של התנועה בקרב כל שכבות הציבור ובקרב הדור הצעיר ואוכלוסיית העולים בפרט.

יעדיו המרכזיים הם שמירה על הזיכרון הקולקטיבי של התנועה, טיפוח מורשת ערכיה והפצת מידע ודעת על פועלה, חקר דרכה החברתית והרעיונית ומאבק במגמות שנועדו לטשטש את אופייה ולהשכיח את הישגיה. פעילותו של מרכז יד יערי מקטינה את הבורות הקיימת לגבי תרומתה של התנועה הקיבוצית לבניין העם והמדינה וכך הוא נאבק במי שמבקשים לגמדה ולהשכיחה.

 נושאים מרכזיים בתכנית העבודה של יד יערי הינם:

א.   יצירת מסגרת על לכל חומרי הארכיון של השומר הצעיר, פיזיים ודיגיטאליים, באופן מקצועי ומתקדם שאפשר להגיע אליו במרכז                

      יד יערי עצמו וברשת האינטרנט.

ב.    דיגיטיזציה נרחבת והשתלבות במיזמי מורשת לאומיים כדוגמת "רשת ארכיוני ישראל" ו"עיתונות עברית היסטורית".

ג.    מתן שירות, ייעוץ והדרכה לגופי החינוך והביצוע של התנועה החינוכית והתנועה הקיבוצית.

ד.   הפיכת הארכיון לבית עבור התנועות החברתיות והפוליטיות של השמאל הישראלי.     

ה.   שדרוג תצוגת השומר הצעיר והפיכתה לאבן שואבת למתעניינים בתולדות תנועות הנוער הציוניות.

ו.    ביסוס והרחבת פעילות ארגון בוגרי השומר הצעיר "שומר תמיד".

ז.   פרסום ספרים ומחקרים והרחבת בסיס המינויים והקוראים של "חברה".

ח.  עידוד חוקרים ומחקרים בנושאי התנועה הקיבוצית, תנועות הנוער והחברה הישראלית כיום.

ט.  קיום ימי עיון בגבעת חביבה ומחוצה לה באופן עצמאי ובשיתוף גופי מחקר אחרים.

 

אל יד יערי מגיעים אנשים מכל רחבי הארץ והעולם, מרביתם סטודנטים וחוקרים, רובם צעירים וחלקם אנשים השואפים לחקירה אישית בהיסטוריה של התנועה.


קמפוס:

סמינר גבעת חביבה הנו קמפוס ומרכז סמינרים מרווח, טובל בצמחיה, עצים ומדשאות המשתרע על שטח של 150 דונם.

אנו מציעים מקום נעים ומסביר פנים עם פעילויות מגוונות כגון - ימי עיון, סמינרים, הרצאות, סדנאות המתאימות למגוון רחב של קבוצות מהארץ ומחו"ל. בקמפוס אכסניה, חדרים ממוזגים ומטופחים,

כ- 500 מקומות לינה.

ברחבי הקמפוס פזורים אולמות וכיתות הכוללים:

 אולם מרכזי עם  400 מקומות ישיבה + במה

אולם נוסף עם 200 מקומות ישיבה

אודיטוריום עם 80 מקומות ישיבה

אודיטוריום נוסף עם 45 מקומות ישיבה

30 כתות בגדלים שונים המכילות בין 25 ל-40 מקומות ישיבה לכיתה.

חדר האוכל כשר המסוגל להכיל 200 סועדים

שירותי אינטרנט אלחוטי - בתשלום

מזנון למבקרים

חנייה בשפע

אבטחה 24 שעות ביממה

כל האולמות והכיתות ממוזגים. ניתן להזמין ציוד אלקטרוניחסר רכיב