קבוצת חבצלת
קבוצת חבצלת
חסר רכיב

סיכום סיור מקהלת הקיבוץ הארצי לפורטוגל 20-29 יוני 2016

08/09/2016
מקהלת הקיבוץ הארצי ומנצחה יובל בן עוזר יצאה בתחילת קיץ 2016 לסיור קונצרטים בן עשרה ימים בפורטוגל. ה"עוגן" של הסיור היה פסטיבל ותחרות בינלאומית המתקיימים מזה מספר שנים בליסבון. התחרות סיפקה הזדמנות להגיע לקהל מקומי ובינלאומי ולהציג בפניהם מבחר מרפרטואר המוזיקה המקהלתית הישראלית, תכנית ייצוגית שהוכנה במיוחד לסיור זה.
תחרות בינלאומית מקדמת את הפן המקצועי של המקהלה, מחייבת הקפדה יתירה על הביצוע, למידתו בעל פה ומחויבות לעמוד בקריטריונים הנדרשים. למרות לוח הזמנים הצפוף והתחייבות קודמות לקונצרטים בארץ (קוצרט ויואלדי ופרגולזי באבו גוש והופעות בקיבוצים משמר העמק ומגן, שבוצעו בסמוך לנסיעה) המקהלה התכוננה כראוי, עמדה באתגר בכבוד ואף זכתה במקום השני בקטגוריה בה התחרתה. חלק מההכנות בוצעו על ידי תוספת של חזרות בארץ ואף שתי חזרות בחו"ל (אחת מהן- לקונצרט סטאבט מאטר מאת דבוז'אק שאותו ביצעה המקהלה עם סימפונית ירושלים מיד עם חזרתה לארץ).
הפסטיבל מספק הזדמנות לחברי המקהלה להיפגש עם קולגות מהתחום, לשמוע מקהלות מצוינות אחרות ולהתרשם מהנעשה בתחום שירת המקהלה בעולם. התחרויות בוצעו באולם קונצרטים, בעיקר מול קהל המקהלות האחרות, חלק מההופעות בוצעו במקומות ציבוריים פתוחים לקהל, ברחבי מרכז התרבות, המורשת והמוזיאונים שבבלם (Belem), וחלקן מול קהל רוכשי כרטיסים באכסדרה המפוארת והגדולה של מנזר ג'רונימו (Jeronimo Monastery).
מיקומו של הפסטיבל בליסבון וסדר היום שלו, איפשר לצאת לחצי יום סיור להיכרות עם העיר, תרבותה וסמטאותיה המקושטות באריחים, לשמוע בלילות את מוזיקת הפאדו (Fado) המיוחדת של פורטוגל ולצאת לביקור בארמונות וגני סינטרה (Sintra) הסמוכה. חוויה מיוחדת סיפקו אירועי גביע אירופה בכדורגל וכיצד אומה שלמה עוקבת בדריכות ובעליצות אחרי הקבוצה הלאומית.
בנוסף לפסטיבל, הוזמנה המקהלה להופיע בשלושה קונצרטים מלאים. קונצרט משותף עם מקהלה מקומית, בחדר המראות שבארמון פוז (Palácio Foz) בליסבון, בפני קהל רוכשי כרטיסים שמילא את האולם. הקונצרט לווה בסיור מקדים עם מדריכי הארמון והסתיים בארוחת ערב משותפת עם המקהלה המארחת, שקירבה לבבות, אפשרה הכרות עמוקה, והזמנות עליזה להכיר ולספר על המקהלה והחיים בישראל.
קונצרט שני בוצע בכנסיה בעיר הדרומית לאגוס (Lagos in Algarve). גם קונצרט זה בוצע בפני קהל מקומי שמילא את המקום ולאחריו מפגש עם המקהלה המארחת. הנסיעה הארוכה דרומה נוצלה לשהות של יום נוסף בעיירת הנופש, ביקורים באתרי התיירות המרכזיים של העיר מלווים בהדרכה מקצועית, בערים סמוכות, בחופי דרום פורטוגל המפורסמים ובהכרות עם סיפוריהם של מגלי העולם שעליהם גאוותם.
הקונצרט השלישי הוזמן על ידי ראש העיר קשטלו (Castelo de Vide) שלה עבר יהודי עתיק ומפואר. לבקשתו בוצע קונצרט זה בכיכר המרכזית בעיר, ברחבת האכסדרה שמתחת לארמון המשמש כבית העירייה, שבה הוכנו כיסאות ובמה. הקהל, בנוכחות ראש העיר, מילא את כל המקומות הפנויים, הקונצרט זכה להצלחה מרובה, לתגובות משתאות ומחמאות בדבר איכות הביצוע. הזמנת ראש העיר לוותה בהדרכה מקצועית בסמטאות רובע האנוסים, בית הכנסת הנסתר המשוחזר בעיר ובארוחה של מאכלים מקומיים.
בנסיעה הארוכה מזרחה ערכנו הכרות עם מטעי אלון השעם הייחודיים לפורטוגל, עם מעגלי אבנים פולחניים פרהיסטוריים ותצפית ממצוקי העיירה מרבאו (Marvao) שגם לה היסטוריה יהודית מרתקת.
המקהלה ייצגה באופן מכובד את התנועה הקיבוצית ומדינת ישראל, זכתה להערכה מקצועית מצד השופטים והמקהלות האחרות ולאהדה מהציבור המקומי. למדנו שחלקים גדולים מהעם הפורטוגזי מזדהים עם היהדות בשל עברה היהודי של פורטוגל והמקהלה תרמה את תרומתה לחיזוק יחסם האוהד למדינת ישראל של היום.
סיור מרוכז מסוג זה תורם מאוד לפן החברתי, הלא פורמאלי, של המקהלה. השהות ביחד, המאמץ המוזיקלי המרוכז, הטיולים המשותפים והחוויות המוזיקאליות והתרבותיות, מחזקים את הגיבוש הפנימי ואת המשפחתיות הקיימת בגוף זה מזה שנים רבות. בטוחני ששמעו זאת גם בשירה. תרומה של סיור מוצלח לגוף שכזה, העובד באינטנסיביות לכל אורך השנה, היא ארוכת טווח.
את הסיור אירגן בעז חדשי, חבר המקהלה ומדריך טיולים מוסמך, שהיה אחראי גם על תכנון וניהול הסיור, הקשרים עם המארחים והפסטיבל, הזמנת המלונות, ההסעות והמסעדות, וגם על ההדרכה באוטובוס ובאתרים השונים. סיורים מוצלחים ומאירי עיניים, היו לנו עם מדריכים מקומיים שנבחרו בקפידה, אריק זדה הישראלי שחי בליסבון ומדריכים מומחים מטעם עיריות לאגוש וקשטלו. חברי המקהלה השתתפו בכחצי מעלות הסיור וחציו מומן מכספי המקהלה וקופתה משנים קודמות, בתמיכת קרן חבצלת ומשרד התרבות.
אתגר מיוחד הופיע בדרך חזרה, בתאריך שלמחרת הפיגוע הגדול בשדה התעופה באיסטנבול, דרכו חזרה המקהלה מקצהו הרחוק של הים התיכון, בקצה המערבי ביותר של אירופה, למזרח התיכון. קשר עם סוכנות הנסיעות בארץ (אשת טורס) ועם חברת התעופה (טורקיש אייר) שהתעשתה במהירות, הביא לדחייה של כמה שעות בלבד בטיסה. הסיור סוכם כמוצלח מאוד מכל הבחינות הנדרשות מסיור שכזה: הפן המקצועי מוזיקלי המחייב התגייסות להשגת איכות יוצאת מהכלל, הפן החברתי והתיירותי, והייצוג הקיבוצי לאומי.
המקהלה החלה בספטמבר את חזרותיה לעונת 2016-17, שתיפתח ביצירה הספרדית- יוונית "קנטו חנרל" (Canto General) של פאבלו נרודה ומיקיס תאודוראקיס, בסוכות אוקטובר 2016 באבו גוש, תימשך במספר קונצרטים עם תכנית א-קפלה בקיבוצים, קונצרט "אליהו" של מנדלסון עם סימפונייטה באר שבע וסטאבט מאטר של שוברט באבו גוש של שבועות 2017.
חסר רכיב