קבוצת חבצלת
קבוצת חבצלת
חסר רכיב

פעולות שנאה ("תג מחיר") - חוק לאום ומה שבניהם....

21/07/2016
לכאורה אין כל קשר בין אירועי פעולות שנאה ("תג מחיר") לבין חוקי הלאום העולים חדשות לבקרים על-ידי חברי כנסת מהימין. אירועי תג מחיר מתבצעים כביכול על רקע נקמה, חוקי הלאום באים כביכול על רקע הרצון להכפיף את זהותה הדמוקרטית של מדינת ישראל ללאום היהודי שלה. ובכל זאת הקו המקשר בין אירועי תג מחיר ובין חוקי הלאום הוא הרצון ליצור קרע ושסע ולהעמיק את השנאה בין היהודים לערביים החיים בארץ ישראל.
על פי נתוני המשטרה, נפתחו בשנת 2012, 623 תיקים ונעצרו 200 פעילים, נגדם הוגשו 123 כתבי אישום בנושא. החל משנת 2013 נפתחו 165 תיקים, נעצרו 76 חשודים והוגשו 31 כתבי אישום. אירועים אלה חוצים גבולות חוצים אזורים ונעשים בכל רחבי הארץ מכפר עכברה שבצפון ועד לטרון, יפו ונווה שלום.
למרות הנתונים המדאיגים האלה ממשלת ישראל ממשיכה בהתפלפלות האם אלה הם מעשי טרור או לא? המשטרה מגדירה את הפעולות האלה כ"פשיעה לאומנית" ולטענתה היא מציבה אותם בראש סדר העדיפויות של הארגון. הקבינט המדיני-ביטחוני קבע כי שר הביטחון יכריז על ארגון "תג מחיר" כהתארגנות בלתי מותרת ולא כעל ארגון טרור וזאת למרות מהמלצות היועץ המשפטי לממשלה, שרי המשפטים וביטחון הפנים וראש השב"כ, שיש להגדיר את אירועי "תג מחיר" כאירוע טרור.
לפני מספר שבועות השתתפתי בהפגנת הזדהות שארגנה גבעת חביבה לאחר פעולת שנאה שהתרחשה בכפר אום אל קטף. מלבד כתובות הנאצה שרוססו על קירות המסגד של הכפר, הוצתו 3 מכוניות שהיו בחצר בית שהיה בקרבת מקום. עקב שריפת המכוניות נשרפו חלק מהעצים שהיו בחצר הבית. רק בנס לא נשרף הבית שבאותה שעה ישנה בו משפחה שלמה.
במהלך 2011 ניסה ח"כ אבי דיכטר להעביר את חוק הלאום. חלק מהצעת החוק היה להכפיף את זהותה הדמוקרטית של מדינת ישראל ללאום היהודי שלה. יתרה מזאת הצעת החוק גם קבעה כי אף שהשפה הערבית לא תוגדר יותר כשפה רשמית בישראל, יוקנה לה "מעמד מיוחד" וכי המשפט העברי ישמש השראה לחקיקה חדשה. על פי ההצעה, המדינה תפעל להתיישבות יהודית בתחומיה ולא תתחייב לבנות עבור לאומים אחרים. לשמחתי הרבה הצעה זו לא עברה אפילו לא את סיעת קדימה של אז, ומי שדאגה אז להוריד אותה, הייתה יו"ר סיעת קדימה ציפי ליבני שרת המשפטים של היום. לאחרונה מנסים ח"כים יריב לוין ואילת שקד לקדם הצעת חוק דומה החוק קובע כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, וכי הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית בישראל ייחודית לעם היהודי. החוק קובע גם כי "ארץ ישראל" היא מולדתו ההיסטורית של העם היהודי, אך לא מכיר בהיותה של הארץ מולדתם של עמים אחרים. החוק מבליט משמעותית כבר בתחילתו את הזיקה של העם היהודי למדינה ולארץ על חשבון לאומים אחרים וקובע את משטרה הדמוקרטי של המדינה רק בסעיף השני. בנוסף, הסעיף הקובע כי ערבית לא תהיה שפה רשמית בישראל הוסר מן ההצעה.
הקו המקשר בין אירועי השנאה לבין חוקי הלאום למיניהם הוא הרצון להקצין את מערכת היחסים שלנו עם ערביי ישראל ולהרחיק את היכולת שלנו לחיות יחד, במשותף, שווים בין שווים בארץ הזו. אנחנו נעשים גזענים יותר, קיצוניים יותר. יש להוקיע את אירועי השנאה ולהכריז עליהם כאירועי טרור לכל דבר ועניין ויש לעשות הכל שחוקי הלאום למיניהם לא יעברו בכנסת ישראל.
אין תרופת פלא ליצירת חיים משותפים בין יהודים לערבים במדינת ישראל. זו עבודה קשה שצריכה הרבה מאוד רצון והבנה משני הצדדים. ביוזמת מרכז גבעת חביבה פותחה בשנים האחרונות מודל של שותפות בין קהילות. יוזמה חדשה וממוקדת, אשר שמה לה למטרה לשלב אזרחים והנהגה ממגוון רקעים חברתיים על-ידי יצירה של שיתופי פעולה, מסגרות ומנגנוני פעילות בין-קהילתיים המאפשרים עשייה יחדיו לקידום ערכים, מטרות ופרויקטים משותפים. דרך המחשת היתרונות ההדדיים של שיתוף פעולה על-ידי התנסות יומיומית בקרב קשת רחבה של אוכלוסיה בקהילות המאופיינות בפילוג חברתי, תכנית זו תניח ותטפח את היסודות הנדרשים ליצירת עתיד משותף וחברה בשיתוף. פעילות מקומית תשליך על מאמצים נרחבים יותר, והשפעתה תזכה להד בכל רחבי ישראל ותעודד יישומים חוזרים – לקידום פיתוח כלכלי וחברתי בתנאי שלום בקנה מידה ארצי.
רק על ידי יזומות מסוג זה על-ידי העמקת השותפות ומציאת האינטרסים המשותפים תוך הבנה וקבלה של השונה נוכל ליצור חיים על בסיס שיווני יותר מאחד יותר ומשתף יותר.
איתמר שוויקה
חסר רכיב