קבוצת חבצלת
קבוצת חבצלת
חסר רכיב

יד יערי - מרכז תיעוד וחקר של השומר הצעיר


שעות הפעילות

ארכיון יד יערי פתוח לקהל הרחב בימים א' עד ד' בין השעות 8:00-16:00 (הוצאת חומר מהגנזך עד 14:00)

 

אנא תאמו ביקוריכם מראש!

 

לבירורים והודעות אודות ביקורים, שירותי הארכיון, רכישת פרסומים, הפקדת חומרים, עבודה בהתנדבות, ועוד. ניתן ליצור אתנו קשר באמצעות:

 

 

יד יערי, מרכז תיעוד וחקר של השומר הצעיר, הוקם בשנת 1983 כגוף המופקד על שימור וטיפוח הזיכרון של התנועה בהיקף הרחב ביותר. המרכז עוסק בתיעוד כולל של תולדות התנועה, בתכנון ובניהול פרוייקטים מחקריים, תערוכות וימי עיון. המרכז מפרסם מקורות ומחקרים היסטוריים ושותף להוצאת כתב העת "חברה", המוקדש לחקר החברה הישראלית, תנועת העבודה והקיבוץ.

ארכיון ומחקר.
א. ארכיון השומר הצעיר, המופקד על התיעוד של השומר הצעיר, הקיבוץ הארצי ומפ"ם.
ב. אגף מחקר, פרסומים וימי עיון.
כמו כן כולל יד יערי את המכון לחקר תנועות הנוער; חדר עיון ומאגר ביבליוגרפי ותצוגה היסטורית על דרכם של השומר הצעיר והקיבוץ הארצי.
תפישה וייעוד. יד יערי בנוי על התפישה, שלפיה השילוב בין תיעוד, מחקר ופרסום במוסד אחד, מבטיח אינטגרציה מירבית בין הזיכרון ההיסטורי, המחקר האקדמי והתהודה הציבורית.
מטרת העל של יד יערי הינה להוות מכלול המטפל בזיכרון הקולקטיבי של התנועה על כל שלוחותיה, מחקר העבר וההווה, ומקור מרכזי לביסוס הפעילות החינוכית, הרעיונית והציבורית של התנועה.
המרכז פועל כבר תשעה עזורים לבסס ולהבליט את פועלם ותרומתם של תנועת השומר הצעיר והקיבוץ הארצי למען העם היהודי ומדינת ישראל בארץ ובגולה.
מלבד התיעוד העשיר בארכיון, מתקיימים ימי עיון הפתוחים לקהל, שבמהלכם מוצגים המחקרים שיזם המרכז ומוצגים הפרסומים, היוצאים לאור בשיתוף המוסדות האקדמיים בישראל. המחקרים מאירים את קורות התנועה בתחומי החינוך, החברה, התרבות, ההתיישבות, הביטחון והמדיניות.
המרכז פועל להפיץ מידע על עברה ועל תרומתה של התנועה בקרב כל שכבות הציבור ובקרב הדור הצעיר ואוכלוסיית העולים בפרט.
יעדיו המרכזיים הם שמירה על הזיכרון הקולקטיבי של התנועה, טיפוח מורשת ערכיה והפצת מידע ודעת על פועלה, חקר דרכה החברתית והרעיונית ומאבק במגמות שנועדו לטשטש את אופייה ולהשכיח את הישגיה. פעילותו של מרכז יד יערי מקטינה את הבורות הקיימת לגבי תרומתה של התנועה הקיבוצית לבניין העם והמדינה וכך הוא נאבק במי שמבקשים לגמדה ולהשכיחה.
נושאים מרכזיים בתכנית העבודה של יד יערי הינם:
א. יצירת מסגרת על לכל חומרי הארכיון של השומר הצעיר, פיזיים ודיגיטאליים, באופן מקצועי ומתקדם שאפשר להגיע אליו במרכז יד יערי עצמו וברשת האינטרנט.
ב. דיגיטיזציה נרחבת והשתלבות במיזמי מורשת לאומיים כדוגמת "רשת ארכיוני ישראל" ו"עיתונות עברית היסטורית".
ג. מתן שירות, ייעוץ והדרכה לגופי החינוך והביצוע של התנועה החינוכית והתנועה הקיבוצית.
ד. הפיכת הארכיון לבית עבור התנועות החברתיות והפוליטיות של השמאל הישראלי.
ה. שדרוג תצוגת השומר הצעיר והפיכתה לאבן שואבת למתעניינים בתולדות תנועות הנוער הציוניות.
ו. ביסוס והרחבת פעילות ארגון בוגרי השומר הצעיר "שומר תמיד".
ז. פרסום ספרים ומחקרים והרחבת בסיס המינויים והקוראים של "חברה".
ח. עידוד חוקרים ומחקרים בנושאי התנועה הקיבוצית, תנועות הנוער והחברה הישראלית כיום.
ט. קיום ימי עיון בגבעת חביבה ומחוצה לה באופן עצמאי ובשיתוף גופי מחקר אחרים.
אל יד יערי מגיעים אנשים מכל רחבי הארץ והעולם, מרביתם סטודנטים וחוקרים, רובם צעירים וחלקם אנשים השואפים לחקירה אישית בהיסטוריה של התנועה.
חסר רכיב