קבוצת חבצלת
קבוצת חבצלת
חסר רכיב

יום עיון מיוחד לצאת ספרו של ד״ר יאיר שפיגל - "הצועד מול הזרם"

יום העיון המרתק לכבוד הוצאת הספר של ד"ר יאיר שפיגל: הצועד מול הזרם יעקב ריפתין – ביוגרפיה, התקיים בעין שמר ובנוכחות קהל מכובד. אילן שדה, ראש מועצת מנשה, סיפר על קובה האדם אשר כנער מהקיבוץ השכן מענית, פגש לא פעם את קובה השר מגיש מנות לחברים בחדר האוכל. יעקב אשר, מנכ"ל החטיבה ההיסטורית של השומר הצעיר, הדגיש את המחויבות שלקחה על עצמה הוצאת יד יערי להשיב לתודעה ההיסטורית דמויות מרכזיות שפעלו בתנועה ובמפלגה.

יהודה ריפתין, הודה בשם המשפחה: למרצים, למארגנים ולכל המשתתפים. יום עיון מרתק לאדם מיוחד, שהיום אנחנו חסרים אנשים כמותו פרופסור אביבה חלמיש היועצת האקדמית של יד יערי, דיברה על הקשר המיוחד והחברי שהיה בין מאיר יערי וקובה ריפתין, לעומת יחסו של יעקב חזן שראה בריפתין שמאלן מסוכן. פרופסור אלון קדיש המומחה לביטחון בימי ראשית המדינה דיבר על התפתחות התפיסה הביטחונית שאמרה: כל ישוב צריך להסתדר עם הגנה עצמית בראשית ההתקפה עד שכוחות גדולים יוכלו לבוא ולעזור לו. תפיסה אותה למדו מהבריטים וקובה היה בין חסידיה.

פרופסור אלי צור מיד יערי, דיבר על קובה שהגיע לתנועת השומר הצעיר כנער ומאז היה נאמן לערכיה כנאמר: "פעם שומר תמיד שומר", נאמנות זו הייתה חזקה מאידיאולוגיה שיכלה להשתנות עם השנים. אורי ליס, חבר קיבוץ עין שמר סיפר על קובה ריפתין האיש החכם, המתון והמפשר שהיה כחבר קיבוץ שידע לעבוד בדייקנות בעבודה משעממת ובתום יום העבודה היה יוצא לתפוס טרמפים כדי לעסוק בפוליטיקה.

ד"ר יאיר שפיגל, סיפר שלמרות שאינו איש השומר הצעיר, דמותו של ריפתין סקרנה אותו מאז עבודת הדוקטורט שלו על תפיסת הביטחון של השומר הצעיר. ריפתין, האיש שהיה במעגלי עשייה והשפעה, אך כמעט תמיד אופוזיציונר אשר שמר אמונים לברית המועצות אך לא ויתר על הרעיון הציוני ועל הקיבוץ ובסוף הן היו הנקודות המכריעות ששמרו עליו לא לחצות את הקווים.

לקריאת הפרק השישי בספר כאן

לרכישת הספר היכנסו כאן

👈 חזרה לכל העדכונים כאן
מרצה - פרופ' אלי צור | ללכת נגד הזרם
אורי ליס | החבר קובה ריפתין
יאיר שפיגל | המסע האישי לאורך כתיבת הספר
תמונות | גדעון אברהמי

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב