קבוצת חבצלת
קבוצת חבצלת
חסר רכיב

חדשות מגבעת חביבה


החודשים האחרונים היו גדושים באירועים בגבעת חביבה. תכניות החינוך, המפגשים, האומנות ולימודי השפות בגבעה נמשכות ואף גדלות. מאז אירועי מאי, אנו חווים עליה משמעותית ברצון של בתי ספר להשתתף בתוכניות חינוכיות לחברה משותפת, והדבר ממלא אותנו תקוה.
הפרויקטים שגבעת חביבה מקדמת במערכת החינוך הפורמאלית, כמו "שפה משותפת" – לימוד עברית מדוברת לתלמידי חטיבות הבינייים בחברה הערבית ממשיכים. זו השנה השמינית בה התוכנית פועלת ואנו גאים בכך שמשרד החינוך אימץ אותה, ומקוים שהיא תגדל ותקיף את כלל החטיבות הערביות בישראל. אנו פועלים עם משרד החינוך ומאמינים שתפקידנו הוא לספק מודלים ורעיונות יעילים ומוכחים, על מנת שהמערכת תטמיע אותם באופן פורמלי.

בית הספר הבינלאומי פתח השנה כיתת י' המורכבת מתלמידים ישראלים – יהודים וערבים, בלבד. תלמידי הכיתה זוכים להכנה לקראת העליה לכיתה י'א, הצטרפות לתוכנית הIB הבינלאומית וכניסה לכיתה בה חברים גם תלמידים מכל רחבי העולם. השנה הצליחה להפתח כסדרה עם כ-150 תלמידים למרות האתגרים הרבים שהקורונה ואירועי מאי הציבו בפני צוות בית הספר.

דבר נוסף הממלא בתקוה ובדלק לעשיה לקראת 2022, הוא ההתפתחויות הפוליטיות והתקציביות שאירעו בחודשים האחרונים.

לאחרונה עברו בממשלה שתי תכניות השקעה בחברה הערבית בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים. האחת היא תכנית החומש לחברה הערבית בהיקף של כ- 30 מיליארד ₪, שבין השאר הבהירה כי מטרות בהן האמנו ואותן קידמנו בגבעת חביבה במשך שנים כמו - השקעה בחינוך בלתי פורמלי בחברה הערבית, שימת דגש על לימודי עברית ברמה גבוהה במערכת החינוך הערבית, ושילוב החברה הערבית כשווה בכל תחומי החיים, הכלכלה והתרבות בישראל – הן קריטיות להתפתחות החברה הישראלית כולה, ולקידום השוויון עבור החברה הערבית בישראל. אנו מברכים על התוכנית ונמשיך לפעול בתחומי העשייה שהותוו בה.

התוכנית המשמעותית השנייה שעברה היא התוכנית למאבק באלימות בחברה הערבית בהיקף של כ- 2.4 מיליארד ₪. גם בנושא זה, גבעת חביבה פועלת בתחומי המומחיות שלנו – בימים אלו אנו מקדמים פרויקט להקמת מרכזי גישור בישובים שונים בחברה הערבית, ובמהלך חודש נובמבר האחרון אף אירחנו את מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, תומר לוטן, לשיחה פתוחה עם נציגי שטח, מחנכים, נשות אקדמיה וארגוני חברה משותפת, בניסיון להעלות רעיונות ופתרונות לדרך בה החברה האזרחית יכולה לתרום למאבק בפשיעה ובאלימות וכיצד הממשלה והשטח יכולים לפעול יחד בנושא.
ואחרון חביב, הוא תקציב מדינה שעבר בכנסת בחודש שעבר, במהלכו נלחמנו על מנת להגדיל את התקציב הזעום אותו משקיעה הממשלה בחינוך לחברה משותפת בעזרת חברינו בכנסת ובממשלה. עדיין איננו יודעים אם המאבק ישא פירות, אך התקציב השנתי המאושר, יחד עם שתי תכניות ההשקעה בחברה הערבית מסמנים שינוי כלשהו לטובה במאבק לחברה צודקת, שוויונית יותר ומשותפת לכולן.ם.

לניוזלטר האחרון כאן

חסר רכיב