קבוצת חבצלת
קבוצת חבצלת
חסר רכיבשמואל כץ (קיבוץ געתון), וגר זאב עם כבש, 1969, תבליט קרמי מזוגג

אחרית הימים
וגר זאב עם כבש, 1969, תבליט קרמי מזוגג, 170×335×6 | צילום: תום פריד, 2022
 מרכז הכנסים, גבעת חביבה

"וגר זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ" (ישעיהו י"א, 6). באחרית הימים יגיע הקץ למלחמות וייכון מצב של "לא ירעו ולא ישחיתו בכל הר קדשי כי מלאה הארץ דעה" (ישעיהו י"א, 9). נבואה זו הייתה לאות ולמופת כי ייכון שלום עולמי וכי יתמתנו ניגודי הדעות והשנאה בין העמים.
שמואל כץ היה מחובר למקורות היהודיים. אביו היה חזן בית הכנסת הגדול בווינה, אך מלחמת העולם השנייה הביאה אותו לבודפסט. שמואל היה מודע היטב לאכזריותה של המלחמה, של כל מלחמה, ולמחיר שהיא גובה מקורבנותיה.
התבליט הקרמי מעוצב בסגנון הקרוב לאיוריו להגדת הפסח הקיבוצית (1964), המשלבת מסורת איור יהודית עם קו אישי הומוריסטי. האומן מבטא בתבליט את כמיהתו לשלום נצחי ומוסיף צבע של חיים ליצירה כפי שהשלום צריך להיות – שמח, קליל ומחייך.

מתוך המאמר "מסע תרבותי" מאת יובל דניאלי, קטלוג "על משמר האומנות", הוצאת יד יערי, 2022.

היצירה נוצרה בשנת 1969 עבור בית הקיבוץ הארצי ברחוב לאונרדו דה וינצ'י 13 בתל אביב.
לאחר פינויו בשנת 2022, הועברה העבודה לגבעת חביבה, כחלק מפרויקט שימור יצירות בית התנועה ביוזמת ארכיון יד יערי וקבוצת חבצלת.

שמואל כץ
קיבוץ געתון, 1926–2010

נולד בווינה, אוסטריה. במלחמת העולם השנייה גלה לבודפסט, הונגריה. עלה לארץ באופן בלתי ליגאלי, נתפס על ידי הבריטים והוגלה לקפריסין, בסתיו 1947 הגיע ארצה והיה ממיסדי קיבוץ געתון. יצירתו משולבת במרחב הציבורי של קיבוצו. השתלם באומנות בפריז (1953). אומן רב־תחומי: צייר, עיתונאי (קריקטוריסט), מאייר, גרפיקאי ופסל.

עוד על האומן ויצירתו:
חסר רכיב