קבוצת חבצלת
קבוצת חבצלת
חסר רכיביוחנן בן יעקב (קיבוץ הזורע), זוג תבליטי עץ, 1969


מזרח ומערב 
ללא כותרת, 1969, זוג תבליטי עץ, ימין: 77×182×7, שמאל: 70×167×7  | צילום: תום פריד, 2022
 בניין יד יערי, גבעת חביבה

אין מתאים יותר מלהציב את שתי יצירותיו של בן יעקב, בכניסה לקומת יד יערי. היצירות משלבות בתוכן מוטיבים אירופאים ומזרחיים המתמזגים יחדיו בהרמוניה משותפת. להערכתי, שתי היצירות שנמצאו בנפרד היו במקור יצירה אחת גדולה, המדגישה ביתר מובהקות את הרעיון של שילוב תרבותי־עיצובי בין מזרח למערב. 

מתוך המאמר "מסע תרבותי" מאת יובל דניאלי, קטלוג "על משמר האמנות", הוצאת יד יערי, 2022.

היצירה נוצרה בשנת 1969 עבור בית הקיבוץ הארצי ברחוב לאונרדו דה וינצ'י 13 בתל אביב. לאחר פינויו בשנת 2022, הועברה העבודה לגבעת חביבה, כחלק מפרויקט שימור יצירות בית התנועה ביוזמת ארכיון יד יערי וקבוצת חבצלת.

יוחנן בן־יעקב
קיבוץ הזורע, 1913–2003

נולד בברלין, גרמניה. עלה לא"י בשנת 1933, ממייסדי קיבוץ הזורע. למד אומנות בבצלאל אצל מרדכי ארדון. אומן רב־תחומי. יצירותיו משולבות במרחב הציבורי של קיבוצו. שורשי יצירתו נטועים בסיורי הטבע שערך בהיותו נער בגרמניה, בתנועת הנוער "וונדרפוגל" (תנועת נוער רומנטית־לאומית גרמנית). בן־יעקב התנסה בכל החומרים ובכל הטכניקות האפשריות, ובשנות חייו המאוחרות היה לחרש עץ. העץ, כחומר גלם ליצירותיו, היה זמין ובהישג ידו בזכות מפעל הרהיטים של הקיבוץ. העץ הוא בן האדמה, ניטע בה וממנה הוא נלקח. בן־יעקב הושפע מהראשוניות של גילוף העץ האפריקני, הטקסי והגולמי.

יצירות נוספות של האמן בגבעת חביבה
עוד על האמן ויצירתו:
חסר רכיב