קבוצת חבצלת
קבוצת חבצלת
חסר רכיב

חדשות מהחטיבה להנחלה ותיעוד היסטורית השומר הצעיר

08/05/2017
מחקר, דיון, ופרסום: על כנס "מורשת" ועל המשמר ברשת – חדשות חטיבת ההיסטוריה של השומר הצעיר

החודש (אפריל)  התקיים בבית "מורשת" בגבעת חביבה כנס בהשתתפות ממיטב בכירי החוקרים בתחום, לצד חוקרים צעירים יותר, לציון הוצאת גיליון חדש של "ילקוט מורשת". נושא הכנס, כמו הגיליון, היה "היום שאחרי מלחמת העולם השניה".
את הרצאת הפתיחה נשא בכיר חוקרי השואה החיים כיום פרופ' יהודה באואר בן ה-91,  שבפראפרזה על הגדת פסח טען שלאחר המלחמה יצאו היהודים ששרדו את השואה במקום מעבדות לחירות – מעבדות למאבק. את הכנס המרתק חתם מושב על סוגיות של פליטות כיום. פרופ' און וינקלר מאונ' חיפה הציג מציאות דמוגראפית במזרח התיכון כיום, ובה התפרקו בפועל חלק מהמדינות שהיו קיימות עשרות שנים ומיליונים הפכו לפליטים. מירי ברברו אלקיים, מנהלת מרכז מסיל"ה לסיוע וטיפול בפליטים בתל אביב חשפה בפני הקהל פיסה מהמציאות המורכבת והמטלטלת בה היא ועמיתיה פוגשים יום יום. בדברי הסיכום הצביעה פרופ' אביבה חלמיש על ייחודה של ההתארגנות היהודית לאחר מלחמת העולם השניה, גם בהשוואה למקרים של פליטים במקומות שונים בעולם כיום.
התמונה של ‏דובר גבעת חביבה‏.

בשורה טובה עשתה דרכה אלינו מהספרייה הלאומית בירושלים: שנים נוספות של "על המשמר" עלו לרשת במסגרת פרויקט "עיתונות יהודית היסטורית". 26 שנותיו הראשונות של עיתון התנועה זמינות עתה לחיפוש, עד שנת 1969 (1943 – 1969). ארכיון השומר הצעיר יד יערי מודה לצוות הספרייה הלאומית ול"קרן פרץ נפתלי" שסייעה לנו בפרויקט החשוב הזה. המשך יבוא!
לאתר הקליקו http://web.nli.org.il/sites/JPress/Hebrew/Pages/al_hamishmar.aspx

התמונה של ‏קבוצת חבצלת Havatzelet Group‏.

חסר רכיב