גבעת חביבה - סמינריון הקיבוץ הארצי

גבעת חביבה, על שמה של הצנחנית חביבה רייק, נוסדה בשנת 1949 כסמינריון מרכזי של הקיבוץ הארצי השומר הצעיר. זהו מוסד חינוכי ייחודי, המקיים סמינרים וסדנאות, מארח כנסים ומציע תכניות במערכות החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי לנוער ולמבוגרים, במיגוון נושאים מקצועיים ואקדמיים.


בגבעת חביבה מכירים בעובדה שישראל היא בית למגוון רחב של תרבויות, עמים ודתות. המשימה היא להתמודד עם העניינים הלאומיים הדוחקים, שעל מצפונה החברתי הקולקטיבי של מדינת ישראל: מאבק לשמירת עקרונות הדמוקרטיה, תוך חתירה לפשרה ודיאלוג; התנגדות לדפוסי שנאה וחוסר סובלנות בחברה; הדגשת הצדק החברתי במדינה דמוקרטית מודרנית; דיון במצב התנועה הקיבוצית ובעתידה המיידי; תגובה לקיטוב הגובר בין דתיים לבין חילוניים. בגבעת חביבה מאמינים שחינוך הוא התרומה החשובה ביותר לדורות הבאים. בדרך של סמינרים, הרצאות וקבוצות דיון, חותרים לשבירת הסטריאוטיפים הקיימים ולסלילת דרך לחשיבה מסוג חדש.

 

זהו המוסד הוותיק והגדול ביותר בישראל לעידוד ההבנה היהודית-ערבית ולקידום השלום. המוסד פועל מאז 1964 למען השגת הבנה ושוויון בין יהודים וערבים בישראל ולמען השכנת שלום והתפייסות בין הישראלים לפלסטינאים. בזכות העבודה הבלתי נלאית והחדשנית בתחום החינוך לשלום, לזכויות אדם ולדמוקרטיה מוכרת גבעת חביבה היטב הרחק מעבר לגבולות ישראל והיא זכתה בגינה בפרסים בינלאומיים רבים.

 

גבעת חביבה

מנכ"ל: חגי הלוי – קיבוץ רמת השופט

ghhaggai@givathaviva.org.il

כתובת: דואר נע מנשה, מיקוד 37850

טלפון: 04-6309288, פקס: 04-6309305

איך להגיע - מפה והסבר

 

אנא בקרו בדף הבית של גבעת חביבה הערוך באנגלית, עברית וערבית

www.givathaviva.org.il

 

אתר ידיד גבעת חביבה בגרמניה

www.givat-haviva.net 


המרכזים של סמינר גבעת חביבה:
ספריית השלום ע"ש שרה ויעקב אשל
המרכז יהודי-ערבי לשלום, גבעת חביבה
יד יערי מרכז תיעוד וחקר של השומר הצעיר
מורשת בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ', גבעת חביבה
המרכז לאמנויות, גבעת חביבה
המחלקה הבינלאומית גבעת חביבה
מכללת גבעת חביבה

____


 

ספריית השלום ע"ש שרה ויעקב אשל  שנחנכה במרס 2001, משרתת את כל מרכזי התוכן של הסמינריון. האוסף הבסיסי כולל ספרים וכתבי-עת בנושאי חינוך, פסיכולוגיה וסוציולוגיה, יהדות, ציונות וארץ ישראל. לאוסף זה נוסף מידע ע"ש סולי מרכוס, שעד כה היה בתמיכת המרכז היהודי-ערבי לשלום. באוסף הנרחב, המתמקד בתחומי ערבים והמזרח התיכון, כותרים בעברית, באנגלית ובערבית, וחומרים נדירים מהמאה התשע-עשרה. אוסף נוסף הוא ספריית מורשת בנושא השואה. בסך הכל מחזיקה הספרייה 60 אלף כותרים, וכן 400 כתבי-עת. בשנים האחרונות נתרמו לספרייה שני אוספים פרטיים – ספריותיהם של אייבי נתן, הידוע בפעילותו למען השלום, ושל שייקה ויינברג, ממייסדי בית התפוצות.


 

מכאן ניתן להגיע לאתר ידידי גבעת חביבה בגרמניה.

http://www.givathaviva.org.il/hebrew/info/friends.htm

 

 

 

 

 


 

המרכז היהודי-ערבי לשלום הוקם בגבעת חביבה בשנת 1963, במטרה לקרב בין היהודים לערבים בישראל ולחנך להיכרות ולשותפות בין שני העמים. בחזון המרכז נאמר כי הוא "פועל ליצירת מציאות שוויונית לכלל אזרחי המדינה, תוך בחינה ביקורתית מתמדת של המציאות הקיימת, וחתירה להתחדשות ולשינוי. הוא שואף להיות גורם מוביל במימוש הדמוקרטיה והשוויון האזרחי בין יהודים לפלסטינים אזרחי ישראל, ביצירת פלורליזם חברתי ותרבותי במדינה ובהשגת פיוס ושלום בין עמי האזור. המרכז מהווה בית יוצר למודלים חדשניים לקידום מטרותיו החינוכיות והחברתיות, ומתנהל בדרך של מפגש, דיאלוג, שותפות, לימוד, עיון וחקר" בצוות המרכז ערבים ויהודים והוא משרת ציבור של כ – 15 אלף תלמידים, מורים, ואחרים, המשתתפים מדי שנה בתוכניותיו השונות. בשנת 2001 הוענק למרכז פרס אונסק"ו לחינוך לשלום.

חזון המרכז הינו יצירת מודל אלטרנטיבי למציאות הקיימת ולהוות גורם מוביל בתחום יחסים בין יהודים לערבים בישראל.


במרכז היהודי-ערבי לשלום  פועלים:

המכון ללימודים ערביים ע"ש עבד אל עזיז זועבי

המכון לחקר השלום שהינו הזרוע המחקרית של המרכז

המחלקה לשיתוף פעולה אזורי

המחלקה לחינוך

המרכז לייעוץ לחינוך לשלום

ולאחרונה, תחנת הרדיו הישראלית-פלסטינאית "כל השלום" “All for Peace”.

 

 

יעדי המרכז  ל- עתיד הקרוב:

·         ביצוע פרוייקט ילדים מלמדים ילדים (ימ"י) ב- 10 בתי ספר.

·         ביצוע פרוייקט מפגשים ב- 4 בתי ספר.

·         ביצוע פרוייקט מולטימדיה לילדים יהודים – ערבים מביה"ס לכדורגל.

·         העצמה של הציבור הערבי בקורסי דוברות, פעילי ציבור ועוד לכ- 100 מובילים קהילתיים.

·         פרוייקט שנתי להעצמת נשים.

·         5 מפגשים להרחבת הפעילות המקומית בואדי ערה בשיתוף ראשי מועצות.

·         הרחבת שידורי הרדיו – הרחבת שעות המלל ל- 6 שעות יומיות, עליה לאויר ושימור והרחבת קהל המאזינים (כיום כ- 50,000).

·         המשך פרוייקט crossing borders והרחבתו לשיתוף פעולה של מורים.

·         הגעה ל- 1,000 איש נוספים במסגרת פרוייקט ג'נבה.

 

קהל הנהנים של המרכז:

מעגל I – כ- 20,000 איש המשתתפים בתוכניות השונות, 60% ערבים ו- 40% יהודים.

מעגל II – הקהילות היהודיות והערביות באיזור.

 

ערך מוסף לתנועה, לחברה הישראלית ולעם היהודי:

·         המרכז מהווה את אחד הארגונים המובילים בישראל בתחום קידום היחסים בין היהודים והערבים בישראל.

·         המרכז ממש בעבודתו היומיומית את ערך "אחוות העמים", מחזק את הדמוקרטיה הישראלית, ומקדם ערכי שיוויון וזכויות האדם.


תעודת הזהות של יד יערי גבעת חביבה

 

יד יערי, מרכז תיעוד וחקר של השומר הצעיר, עוסק בתיעוד כללי, בתכנון ובניהול פרוייקטים מחקריים. המרכז מפרסם מקורות ומחקרים היסטוריים. בשיתוף יד טבנקין מוציא לאור כתב עת, "מפנה", המוקדש לחקר תנועת העבודה, התנועה הקיבוצית והחברה הישראלית. ליד יערי חמישה גופי משנה: אגף ארכיוני ובו ארכיון השומר הצעיר והקיבוץ הארצי וארכיון מורשת; אגף מחקרים ופרסומים; מכון לחקר תנועות הנוער; חדר עיון ומאגר ביבליוגרפי;  תצוגה על דרכם של השומר הצעיר והקיבוץ הארצי.

 

מטרת העל של יד יערי הינה להוות מכלול המטפל בזיכרון הקולקטיבי של התנועה על כל שלוחותיה, מחקר העבר וההווה, ומקור מרכזי לביסוס הפעילות החינוכית, הרעיונית והציבורית של התנועה. יד יערי מהווה עוגן למורשת התנועתית ומצפן לחותרים להתחדשות!

 

יד יערי פועל לבסס ולהבליט את פועלם ותרומתם של תנועת השומר הצעיר והקיבוץ הארצי במשך 9 עשורים למען העם היהודי ומדינת ישראל בארץ ובגולה. התיעוד העשיר בארכיון, ימי העיון הפתוחים לקהל, המחקרים המתבצעים ביוזמת המרכז והפרסומים היוצאים לאור בשיתוף המוסדות האקדמיים בישראל, מאירים את קורותיהן ואת פעילותן של כל זרועות התנועה בתחומי החינוך, החברה, התרבות, ההתיישבות, הביטחון והמדיניות. המרכז פועל להפיץ מידע על עברה ועל תרומתה של התנועה בקרב כל שכבות הציבור ובקרב הדור הצעיר ואוכלוסיית העולים בפרט. הגברת פעולתו של יד יערי תסייע להקטין את הבורות הקיימת ולמאבק במי שמבקשים לגמד ולהשכיח את תרומתה של התנועה הקיבוצית לעם ולמדינה.

 

1.                  מיזוג הארכיון המרכזי וארכיון מורשת תוך מעבר לתוכנה חדשה

2.                  קטלוג ומפתוח של 1,500 קלטות וידאו ייחודיות

3.                  רישום לעומק של כ500- מיכלי מסמכים

4.                  סריקה ותיאור של כ20,000- תמונות נוספות

5.                  קליטת חומרי "שלום עכשיו" – רישום ותיאור (150 מיכלים?)

6.                  השלמת הטיפול בשני אוספים מרכזיים (נתן רפפורט ואייבי נתן)

7.                  המשך העבודה על 8 מחקרים תנועתיים ופרסום 6 ספרים

8.                  קיום 10 ימי עיון בגבעת חביבה ומחוצה לה

9.                  העלאת קטלוג הארכיונים וחומרים סרוקים לרשת באמצעות פרויקט "רשת ארכיוני ישראל" ואתר האינטרנט החדש של גבעת חביבה

 

 

הנושאים המרכזיים בתוכנית העבודה של יד יערי הינם:

א.                  יצירת מסגרת-על המאגדת את ארכיוני מורשת והארכיון המרכזי של השוה"צ יחד עם הספריה למרכז מידע שימשוך קהלים וחוקרים נוספים, במיוחד מהדור הצעיר.

ב.                  הפיכת הארכיון לבית עבור התנועות החברתיות והפוליטיות של השמאל הישראלי.     

ג.                   עדכון התצוגה תוך השתלבות במערכת המוזיאלית הכוללת של גבעת חביבה.

ד.                  המשך העבודה על פרויקטי מחקר, פרסום ספרים והרחבת בסיס המינויים והקוראים של "מפנה"

ה.                  קיום ימי עיון בגבעת חביבה ומחוצה לה באופן עצמאי ובשיתוף גופי מחקר אחרים.

 

קהל הנהנים של יד יערי הנו מכל הארץ. 2/3 סטודנטים וחוקרים, רובם צעירים והשליש הנותר אנשים פרטיים.

כ-30% מהמעיינים הם אנשי התנועה או קשורים לתנועה בדרך זו או אחרת (יוצאי השוה"צ לדוגמה). חלוקה מגדרית: 40% נשים.


 

מורשת – בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ', נוסדה בראשית שנות הששים בידי קבוצת חברים – משרידי הלוחמים בגטאות וביערות, ובראשם אבא קובנר, רוז'קה קורצ'אק וחייקה גרוסמן, שהיו ממנהיגי המרד והמאבק נגד הנאצים. מרכז ההוראה של מורשת, הפועל מאמצע שנות השמונים, מופעל באישור ובתמיכה של משרדי הממשלה הנוגעים בדבר. שיטות ההוראה מבוססות על לימוד חוויתי, צבירת ידע בנושאים רלבנטיים ודיון מונחה בדילמות המרכזיות של התקופה. מעבר לעיסוק בהיסטוריה, נקשרים נושאים אלה למציאות הישראלית והיהודית של ימינו. המרכז פתוח לתלמידים מכל המיגזרים, וכן למבוגרים, לעולים, לחיילים ולסטודנטים בנושאי השואה, משמעותה והשלכותיה. המרכז מציע לתלמידי החטיבה העליונה מסגרת מודולרית של הרצאות וסדנאות בהיבטים השונים של הנאציזם ושל השואה, ומכין ומלווה קבוצות היוצאות לסיורים בפולין. קהל הנהנים של מורשת  הינם בעיקר תלמידי בתי ספר מרחבי הארץ, עולים חדשים, תיירים וחיילים.

 

מטרת העל של מורשת הינה הרחבת ידע השואה, שמירת הזיכרון ההיסטורי המתעד את פועלן של תנועות הנוער ככלל והשומר הצעיר בפרט, בתולדות ההתנגדות לנאצים בזמן השואה.

 

מורשת תנועת השוה"צ בימי השואה היא ערך יסוד לזהות הלאומית חברתית שלנו, ובסיס לחינוך הומניסטי וגיבוש זהות.

 

 

הערך מוסף לתנועה, לחברה הישראלית ולעם היהודי של מורשת:

·         תיעוד והנצחת הפעילות של תנועת השומר הצעיר בימי השואה.

·         הוספת מימד היסטורי ייחודי לתנועה.

·         יצירת זיקה בין לימודי השואה לגיבוש הזהות האישית והחברתית, בהיבטים הלאומיים וההומניסטיים.

·         שמירת ידע ההתנגדות לנאצים בהיסטוגרפיה של השואה.

 

 

יעדיה של מורשת לעתיד הקרוב הינם:

·         ביצוע מהדורה עברית של תערוכת הנשים ופרסום האנתולוגיה.

·         פרסום הביוגרפיה של חייקה גרוסמן.

·         תיגבור מערך ההוראה והרחבת תפוצת בתי הספר.

 


 

המרכז לאמנויות פועל במגמה לשלב יצירה אמנותית עם עשייה רעיונית חברתית, לקדם אוכלוסיות שונות בתחומי האמנות הפלסטית, ולשמש אולפנה מקדמת לאמנים. תיכון אמנויות הוא בית ספר ייחודי מסוגו בארץ, שנוסד בשנת תשנ"ב, ומיועד לבני נוער אשר מסיבות שונות אינם משתלבים במערכת הרגילה ומבקשים לסיים י"ב כיתות. בית הספר מסייע לצעירים חושבים ויוצרים למצוא דרך לביטוי אינדיבידואלי. הלימודים מתקיימים במסגרות קטנות המאפשרות יחס אישי. הגלריה לשלום במרכז לאמנויות בגבעת חביבה  פועלת זו השנה הארבע עשרה, וזוכה להערכה בקרב אמנים רבים הפונים להיחשף בה. הדיון בשלום חיוני והכרחי והגלריה לשלום מהווה מוקד צפייה, שיחה, ביקורת, הרחבת אופקים ועשייה אמנותית בעקבות התערוכות המוצגות בה.

 

מטרת העל של המרכז לאמנויות הינה חינוך להומניות, לשוויון ולקבלת השונה באמצעות האמנות, מתוך האמונה כי האמנות הינה כלי ישיר ובלתי אמצעי לגישור על פני פערים ותרבויות.

 

 

יעדי המרכז לאמנויות לעתיד הקרוב:

·         תיכון אומנויות ייחודי לנערים שנפלטו ממערכת החינוך הרגילה. שנת 2005 תהיה שנת התארגנות מחדש על פי הצרכים והשינויים.

·         מפגשי פרוייקט "בעיניים אחרות" ל- 20 בני נוער יהודים וערבים מידי שבוע.

·         אירוח כ- 20 בתי ספר מרחבי הארץ לסדנאות אומנות.

·         סדנאות אומנות ייחודיות לבוגרי אקי"ם ובעלי תסמונת דאון, כ- 100 בוגרים בכל מפגש.

·         הצגת 8 – 10 תערוכות אומנות בשנה.

·         הפעלת 5 קורסי קרמיקה ברמות שונות לכ- 80 משתתפים מכל רחבי הארץ.

·         ביצוע פרוייקט אומנות ויזואלי – חינוכי לנוער יהודי וערבי, כדוגמת עץ השלום ובית האדמה.

 

קהל הנהנים של המרכז לאמנויות הינם תושבי האזור, תלמידי בתי ספר מכל הארץ, אמנים וצרכני אמנות, נערים ומבוגרים חריגים.

 

הערך המוסף לתנועה, לחברה הישראלית ולעם היהודי הינם: חינוך באמצעות האמנות – שפה בין לאומית, פתוחה ונגישה המייצרת אסטטיקה על בסיס אנושי והומני; שפה רוחנית המהווה בסיס לחיבור בין אנשים, הן כבודדים והן כקבוצות; מקרבת את השוליים למרכז ויוצרת דיאלוגים תוך עשייה משותפת ושווה.


 

מטרת העל של המחלקה הבינלאומית היא להעביר מסר אינטגרטיבי שבבסיסו הומניזם ופלורליזם לקבוצות מרחבי הארץ והעולם. המחלקה הבינלאומית מקיימת סמינרים בשפות שונות וסדנאות במגוון נושאים לקהל מרחבי העולם ולעולים חדשים, בהם מציידים את האורחים במבט על החברה הישראלית רבת הפנים, ועל הפעילות בגבעת חביבה. הנושאים הנדונים תורמים להבנה של הבעיות הפוליטיות, החברתיות והכלכליות של ישראל והאזור. התכניות משלבות פעילות מרתקת בהרצאות, בדיונים, בסרטים ובסיורים. כחלק מתכניות סיור בישראל, מגיעות משלחות בינלאומיות של סטודנטים ואנשי מקצוע לביקור בגבעת חביבה, כדי לעסוק בעניינים האקטואליים עמם מתמודדת החברה הישראלית. הנושאים העיקריים הם דו-קיום, סובלנות, דמוקרטיה ושלום.

 

יעדיה של המחלקה הבינלאומית הינם:

האצת תהליך ההתרחבות הקיים של פעילות המחלקה, מיצוי מלוא הפוטנציאל הקיים במרכזי התוכן של גבעת חביבה לטובת הפעילות החינוכית של המחלקה.

 

שיווק תכני המחלקה ופעילותה לקהלי יעד חדשים בארץ ובחו"ל במקביל להעמקת הקשר עם פלחי שוק ולקוחות קיימים.

 

דגש מיוחד תשים המחלקה בעתיד הקרוב על העברת נושא הקיבוץ לבאים בשעריה, וזה בנוסף לנושאים השונים המועברים כיום: הקונפליקט היהודי-ערבי (סיורים להכרות עם האזור, הרצאות מבוא ורקע, עדויות מהשטח, אקטואליה ועוד), החברה הישראלית ומורכבותה, ציונות ופוסט ציונות, זהות אישית – קבוצתית – לאומית, שואה, הכרות עם הארץ נופיה ואנשיה.

 

האסטרטגיה של המחלקה הבינלאומית לעתיד הקרוב:

·         המחלקה הבינלאומית תהווה מוקד לתיירות חינוכית לימודית לקבוצות מהגילאים השונים מהארץ ומחו"ל.

 

·         המחלקה רואה לעצמה מטרה להסביר את בעיותיה של המדינה ומורכבותן תוך הבנת הנראטיבים השונים.

 

·         המחלקה תבסס עבודתה על שיתופי הפעולה עם המרכזים שבה, מיקומה הגיאוגרפי ועל התשתיות הקיימות בגבעת חביבה.


 

מכללת גבעת חביבה שהוקמה בשלהי שנת 2001, לא נועדה להיות מכללה נוספת, אחת מני רבות, אלא מכללה ייחודית, שמטרתה העיקרית היא ליצור מארג חברתי בסביבה המחייבת דו-קיום אזורי תוך כדי הקניית השכלה והכשרה מקצועית. הקמתה של המכללה מבוססת על האמונה, שבאמצעות לימודים גבוהים והכשרה מקצועית ניתן לקדם הלכה למעשה מגזרים באוכלוסייה, שהמדינה אינה עושה די כדי לדאוג לרווחתם, לשילובם ולקידומם.