קבוצת חבצלת
קבוצת חבצלת
חסר רכיב

'שמיים אדומים' | יוסף הוכמן


  
  

'שמיים אדומים' .. 
אבל אני רציתי משהו נוסף, נוסף על הקיים 
 יוסף הוכמן 

התערוכה החדשה הנפתחת ב-10.3.18 במרכז האמנות המשותף גבעת חביבה, היא תערוכת יחיד של הצלם יוסף הוכמן המסכמת תקופת פעילות של יותר מחצי מאה. משנות ה-50 מתעד ומצלם יוסף הוכמן למן מהרגע בו ידו אחזה במצלמה כנער, מעגלי חיים ברזולוציות של אדם, קיבוץ, חברה, ועולם. 

כאידאליסט, חבר השומר הצעיר, ההכשרה לעלייה ארצה, ובהמשך כחבר קיבוץ ליווה הוכמן את התפתחות האתוס הציוני תוך צילום ותיעוד גם של חלקיו הפחות יפים. חלק מאלו אף צונזרו על ידו צנזורה עצמית במשך שנים, מפאת הקושי להוציאם ולעכל אותם כחברה. 

כחבר קיבוץ הראל עד לפילוגו ולאחר מכן כחבר קיבוץ געש, הוא מספר בצילומיו על חלקו של הקיבוץ בהתהוותה של החברה הישראלית ולרגעים גם מהרהר על הקיבוץ באופן אישי. 

כחבר בקבוצת האמנות 'המשותף קיבוץ' שפעלה מסוף שנות ה-70 ועד שנות ה-90 כקבוצת אמנים קיבוציים העוסקת באמנות, חברה, אקטיביזם וסביבה, הוא צילם גם את אחד משיאי פעילותה של הקבוצה סביב הטירה בקיבוץ געש. 

הוכמן הינו אחד הצלמים התיעודיים העיקריים שתיעדו צמתים מרכזיים בהתהוות המדינה בפן הפוליטי והחברתי, ביניהם: גירוש פליטים מן הכפר אמאוס ליד לטרון ושחרור הכותל בירושלים במלחמת ששת הימים, הפנתרים השחורים, תחילתן של הפגנות שלום עכשיו, הפגנות ה-1 במאי, פינוי ימית, סיני במלחמת יום כיפור, מצרים לאחר הסכם השלום, מהפכת האזרחים בפורטוגל ב-1975, ברלין בשנות ה-80, הפגנות "הסבתות" בארגנטינה ב-2012. 

התפר העדין שבין היסוד התיעודי החזק לתפיסתו האידאליסטית בנוגע לאדם וחברה, תוך נגיעותיו האישיות שכאילו "בטעות", משתרבבות (אך לאו), יחד עם גוף עבודתו בעל הנפח העצום והפרספקטיבה המתאפשרת כיום על אותן השנים, הם היוצרים יחד את כוחה של עבודתו הצילומית. 


הפתיחה: שבת ה-10.3.18 ב- 11:00 בגלריית השלום במרכז האמנות המשותף. 
אוצרת: ענת לידרור 
בין התאריכים: 27.4.18 – 10.3.18

 ______________________________________________ 

שעות פתיחה: א'-ה' 9:00-16:00 ו'-ש' בתיאום מראש עם המשרד 
 טל': 04-6372824 | artgvha@givathaviva.org.il
חסר רכיב